PROJELERİ TÜRK İŞADAMI TANJU KARABUNAR ALDI

Açıklama: Umre ve Hac ziyaretleri için Suudi Arabistan'da 50.000 konut Projesi.
Kategori: HABERLER
Eklenme Tarihi: 09 Şubat 2016
Geçerli Tarih: 18 Aralık 2017, 12:48
Site: Eco Enerji Eco Wind Rüzgar Enerjisi Rüzgar Türbini
URL: http://www.ecoenerji.net/haber_detay.asp?haberID=99


 
 
 

400 Milyar dolarlık yatırım

PROJELERİ TÜRK İŞADAMI
TANJU KARABUNAR ALDI

Londra 04.02.2016

SUUDİ ARABİSTAN’DA Milyar dolarlık yatırımın alt yapı çalışmaları ve Pazar oluşturma işlerini iş adamı Tanju Karabunar Yatırım Grubu üstlendi.

Suudi Arabistan’da yatırımları koordine etmek, iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi, inşaat ,Gıda ve diğer sektörlerin canlandırılması için İzmir’de SAUDI ARABIA BUSINESS COUNCIL (Suudi Arabistan İş Konseyi) kurulmasına karar verildi.

Kraliyet Ailesi mensubu Prenses Deema ile iş adamı Tanju Karabunar ile ortaklaşa alt yapısı tamamlanan ve kurulum aşamasında olan SAB konseyinin, merkez ofisi için İzmir’de konum bakılmakta.

İlk olarak “Makkah Housing Project” adı altında Türkiye’den Umre ziyaretine Arabistan’a gidecek ziyaretçiler için 50.000 Konut yapılmasına karar verildiğini, bu doğrultuda inşaat aşamasında Türkiye’den Müteahhit şirketlerin yakın gelecekte proje tanıtımı için Suudi Arabistan’a davet edileceklerini, yapılacak konutların Türk Vatandaşlarına 20 yıllığına devre Mülk tarzında sunulacağını söyleyen yetkililer, proje yönetimi, koordinasyon, finansal lojistik, uluslar arası satış ve pazarlama işlerinin işadamı Tanju Karabunar ve grubu tarafından yönetileceğini bildirdiler.

 


Ülkenin söz konusu yatırımlar açısından Türk firmaları ve işadamları için gelecek yıllarda önemli pazar olmayı sürdürmesi bekleniyor

Ülke ekonomisinin petrole bağımlılığını azaltmak ve dengeli bir ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla altyapının geliştirilmesi ve istihdam olanakları yaratılmasına yönelik projelerin uygulanmasına ağırlık vermeyi planlayan Suudi Arabistan'ın, 2020'ye kadar 613 milyar dolarlık yatırım projesinin hayata geçirmesi öngörülüyor. Söz konusu yatırım projeleri çerçevesinde; 140 milyar doların altyapı, 92 milyar doların petrokimya, 89 milyar doların elektrik ve su, 60 milyar doların telekomünikasyon, 53 milyar doların turizm, 50 milyar doların doğalgaz, 28 milyar doların tarım, 11 milyar doların bilgi teknolojileri ve 10 milyar doların eğitim ile ilgili projelere tahsis edilmesi planlanıyor.

Rüzgar Elektrik Santralleri başta olmak üzere bir çok alanda yatırımları olan
Karabunar, Suudi Arabistan'ın yatırımlar anlamında da önemli bir ülke olduğuna işaret ederek, "Suudi Arabistan ve benzeri ülkelerin büyük devlet fonları var. Bu fonların Türkiye'ye çekilmesi ve Suudi Arabistan değerlendirilmesi noktasında birçok yatırımcı ve Müteahhit için yeni iş fırsatları oluşabilir" ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında çalışmaları hızlandırmak, gerekli alt yapının oluşturulması ve projelerin hayata geçirilmesi için, Suudi Arabistan İş Konseyini kurduklarını açıklayan yetkililer, ortak kurulan bu konsey sayesinde Türk Müteahhitlerinide bölgeye dahil etmek istediklerini söylediler.

kaynak

https://www.prlog.org/12531380-princess-deema-and-investment-banker-tanju-karabunar-are-establishing-the-new-council.html