ANASAYFA|

YERLİ ÜRETİME TEŞVİK GELİYOR

Yerli Rüzgar Elektrik Santralleri kuran veya üreten şirketlere teşvik geliyor.

KRİZ nedeniyle duran yatırımlarda hareketlenme sağlamak isteyen hükümet, yenilenebilir enerjiye bugüne kadar görülmemiş fiyat garantisi verecek. TBMM'de ilgili alt komisyonda kabul edilen düzenlemeye göre, yenilenebilir enerji yatırımlarına uygulanan 5.5 eurocent/ kilovatsaat alım garantisi artırılarak, hidroelektrikte 7, rüzgârda 8, jeotermalde 9, biomasta 14, güneş ve fotovoltoik enerjide 20-28 eurocent/kilovatsaat olarak uygulanacak. Güneşte 20, diğerlerinde 10 yıl boyunca teşvik verilecek düzenleme ile ayrıca yerli üretime ek fiyatla alım garantisi sunulacak. Böylece devletin alım garantisi sunduğu fiyat hidroelektrikte 9.5, rüzgârda 10.5, güneşte 30-38 eurocent/ kilovatsaate kadar çıkacak. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Bilgi ve Teknolojileri Komisyonu Başkanı Soner Aksoy "Rakamlar AB uyumlu. Hem devletin gerçeklerini göz önünde bulunduran, hem de özel sektörü tatmin edecek düzeyde. Teklifin aynen yasalaşması herkesi memnun edecek" dedi. Aksoy, yenilenebilir enerji yatırımlarında yerli üretim makine, teçhizat kullanan yatırımcının da destekleneceğini belirti. EPDK'nın lisans verirken dikilecek direk sayısını da belirlemesine dayanan uygulamayı değiştiren düzenleme, üreticiye lisans üretim miktarını aşmamak kaydıyla istediği kadar direk dikme hakkı getirecek
Kriz nedeniyle durma noktasına gelen yatırımlara teşvik geliyor. Yeni düzenlemeye göre, yenilenebilir enerji yatırımlarına uygulanan 5.5 avros-ent/kilovatsaat alım garantisi artırılarak, hidroelektrikte 7, rüzgârda 8, jeotermalde 9, biomasta 14, güneş ve fotovoltaik enerjide 20-28 avro-sent/kilovatsaat olacak
ANKARA - Kriz nedeniyle durma noktasına gelen yatırımları canlandırmak isteyen hükümet, yenilenebilir enerjiye bugüne kadar uygulanmamış oranda fiyat garantisi verecek. TBMM’de ilgili alt komisyonda kabul edilen düzenlemeye göre, yenilenebilir enerji yatırımlarında uygulanan 5.5 eurocent/kilovatsaat alım garantisi büyük oranda artırılacak.
Alım garantisi, hidroelektrikte 7, rüzgârda 8, jeotermalde 9, biomasta 14, güneş ve fotovoltoik enerjide 20-28 eurocent/kilovatsaat olarak uygulanacak. Güneşte 20, diğerlerinde 10 yıl boyunca teşvik verilecek düzenlemeyle ayrıca, yerli üretime ek fiyatla alım garantisi de sunulacak. Böylece devletin alım garantisi sunduğu fiyat hidroelektrikte 9.5, rüzgârda 10.5, güneşte 30-38 eurocent/kilovatsaate kadar çıkacak.
 


Çifte teşvik
Edinilen bilgiye göre, yenilenebilir enerjide alım garantilerini yükselterek yatırımı cazip hale getirmeye hazırlanan hükümet, Sanayi, Ticaret, Enerji, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy tarafından Meclis’e sunulan ve alt komisyonda kabul edilen kanun teklifiyle yenilenebilir enerji yatırımlarına çifte teşvik verecek.

Yerli üretime ek teşvik
Yenilenebilir enerji yatırımlarının tümünde bu zamana kadar 5.5 eurocent/kilovatsaat alım garantisi veren hükümet, önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenen yeni düzenlemeyle hidrolikte alım garantisini 7 eurocent/ kilovatsaate çıkarmayı öngörüyor. Teklife göre rüzgar enerjisi yatırımlarında bu rakam 8 eurocent/kilovatsaat iken jeotermalde 9 eurocent/kilovatsaat, biomasda 14 eurocent/kilovatsaat, deniz, dalga ve gel-gitten elde edilen enerjide 16 eurocent/kilovatsaat olacak. Güneş ve fotovoltaikde ise 20-28 eurocent/kilovatsaat alım garantisi verilecek.

Rüzgâr, jeotermal, hidrolik ve biomasda alım garantileri 10 yıllığına verilirken, güneş ve fotovoltaikte bu sürenin 20 yıl (10 artı 10 yıl) olması öngörülüyor. Yatırımlarda yerli parça kullanılması halinde rüzgâr ve hidrolik enerji yatırımlarında 2.5 eurocent/kilovatsaat ek alım fiyatı verilmesini öngören düzenleme, güneş enerjisi yatırımlarında yerli imalat teşviğini 10 eurocent/kilovatsaate kadar çıkaracak.

‘Her yatırıma ayrı fiyat’
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Bilgi ve Teknolojileri Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, yaptığı açıklamada, alt komisyonda görüşülüp, üst komisyona sevk edilen kanun teklifiyle yenilenebilir enerji yatırımlarına verilen alım garantilerini artırdıklarını vurguladı.
Bu zamana kadar tüm yenilenebilir enerji yatırımlarında 5.5 eurocent/kilovatsaat alım garantisi verildiğini belirten Aksoy, “Şimdi bu yatırımların her biri için ayrı ayrı fiyat ve zaman verdik. Rakamlar Avrupa Birliği uyumlu. Hem devletin gerçeklerini göz önünde bulunduran, hem de özel sektörü tatmin edecek düzeyde. Söz konusu teklifin aynen yasalaşması halinde herkesi memnun edecektir” dedi.

Yenilenebilir enerji yatırımlarında yerli üretim makina, teçhizat kullanan yatırımcının da destekleneceğini belirten Aksoy, bu destekle yerli üretimin gelişmesine de destek vermeyi hedeflediklerini kaydetti.
 
‘Direk sınırlaması kalkacak’

EPDK’nın lisans verirken dikilecek direk sayısını da belirlemesine dayanan uygulamayı değiştiren düzenleme, üreticiye lisans üretim miktarını aşmamak kaydıyla istediği kadar direk dikme hakkı getirecek.

Taşınabilecek
Zaman zaman rüzgârın yetersiz olması nedeniyle yatırımcının elde ettiği enerji miktarının düştüğüne dikkat çeken Soner Aksoy, “Lisans verirken EPDK, dikilecek direk sayısını da belirlemiş. Ancak rüzgârın şiddetinin azalması nedeniyle, izin verilen direklerle yatırımcının lisans miktarını bulması mümkün olmuyor. Bu durum, işletmenin fizibilitesini değiştiriyor. Biz yeni düzenlemeyle, üretimde lisans düzeyini aşmamak kaydıyla, istediği kadar direk dikebilme imkânı getiriyoruz.
 
Okunma  Okunma : 36205
Yazdırılabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Gorusleriniz

PROJELERİ TÜRK İŞADAMI TANJU KARABUNAR ALDI
LISANSIZ URETIM 1000 KW'ya ÇIKIYOR
ECOENERJİ'den tarihi hamle
ECOENERJI Yeni kadrosuyla, yeni adresinde
ECOTECH 500 DIRECT DRIVE
6 Adet 500 KW Satılık
ENERJIDE MUTHIS HAMLE
HERKES ELEKTRIK SATABILECEK

Eğer elektrik üretme imkanınız olsaydı ?..

 ECO ENERJY © 2009 Tüm Haklary Saklydyr  |  Panel

SITE DESIGNED BY BLUE RISE