ANASAYFA|

ECOWIND SIRKETINE HOLLANDA TALIP

Merkezi İzmir'de bulunan Ecowind şirketinin tüm haklarına, AR-GE çalışmalarına, müşteri portföyüne, piyasa hâkimiyetine, bayilik ağına yabancı bir şirketten teklif geldi. Hollanda merkezli bir şirketin maddi teklifin yanı sıra ayrıca Türkiye'de oluşturulacak yeni şirketten de pay verebilecekleri gelen haberlerin arasında. Fiyat konusunda henüz son kararın verilmediğini açıklayan şirket yetkilileri, birçok alternatifin değerlendirildiğini dile getirdiler.

İstanbul 08 Şubat 2010
 
Hollanda merkezli şirketin 30 yıla yakın Rüzgâr Elektrik Santralleri ürettiğini söyleyen yetkililer, bu şirketinde ortak olduğu Türkiye’de yeni bir oluşum ile piyasaya hâkim olma hedeflerinin olduğu, lisans gerektirmeyen 250 ve 500KW RES gücü ile şimdilik sınırlı kalacaklarını bildirdiler. Şirketin üretimde ihtiyaç duyduğu tüm hakları, müşteri potansiyelini ve piyasa hâkimiyetini devretmenin ülkemiz açısından yararlı olacağını, yeni oluşumun daha güçlü ve finansal açıdan daha etkili olacağını söyleyen şirket genel koordinatörü Nihat Aygün, bu destekle yenilenebilir enerji piyasasının ülkemizde canlanacağına işaret etti.
 
 
“30 yıllık üretim
ve deneyim”
 
Yaklaşık 1 yıldır piyasa  alt yapısını oluşturdukları ve 3 yıllık AR-GE dönemi geçirdiklerini söyleyen Nihat Aygün, Türkiye’nin bir çok Üniversitesi ile anlaşma yapmak üzere olduklarını , bu görüşme sonuçları ve anlaşmaları yeni şirkete devredileceğini ve stratejik açıdan 30 yıllık bir tecrübeye sahip şirketle yola devam etmenin hukuki, teknik ve ekonomik nedenlerden dolayı daha sağlıklı olacağını belirttiler.
 
 
“Ar-Ge’ye Altema A.ş.
 ile devam”
 
 
Yeni oluşumun içinde başta Hollandalı bir şirket olmak üzere İngiliz, Alman ve yerli şirketlerinde olacağını söyleyen Nihat Aygün, Ecowind şirketine ait bir taşınmazın bulunmaması, yeni oluşuma bu güne kadar olan birikim, AR-GE çalışmaları ve müşteri portföylerini devredeceklerini ve Ecowind şirketinin bu yeni oluşuma yan sanayi olarak küçük türbin üretimi konusunda teknik destek vereceklerini, Ecowind şirketinin Müteahhitlik ve Mühendislik konusunda yeni nesil Türbin çalışmalarına Altema A.S. ile ortaklasa devam ederek AR-GE’ye daha fazla ağırlık vereceklerini bildirdi.
 
Üretim, kurulum, servis ve kurulum sonrasi bakım hizmetleri konusunda uzman bir kadro ile Türkiye’ye gelecek olan yabanci grubun Türkiye koordinatörü Hüseyin Yılmaz, Ecowind şirketini yaklaşık 1 yıldır takip ettiklerini, küçük ve orta güçte Türbin üreten küçük bir firmanın kısa süre içinde piyasada tanınırlığı, hakimiyeti, bağlantıları, yan sanayi ve bayilik ağı, AR-GE çalışmaları ile beklenmedik bir güce ulaştıklarını görmek bizleri hem şaşırttı, hem de alt yapısı hazır olan bir şirketin elinde bulundurduğu değerleri yeni oluşuma dahil edebilmenin mutluluğunu yaşattı dedi.
 
“Hukuki alt yapı
oluşturulmak üzere”
 
Devir işlemleri, hukuki alt yapı ve teknik hazırlıkların görevlendirilen Hukuk Koordinatörü, Ticari Danışman ve Mali Müşavirler tarafindan ivedilikle devam ettiği belirtilen yeni oluşumun adının yakın tarihlerde açıklanacağını söyleyen uzmanlar, Ecowind şirketinin danışmanlık hizmetleriyle bu yeni oluşuma destek verecek olmasından dolayı memnun olduklarını,  Ecowind şirketinin bundan sonraki  çalışmalarının AR-GE ve müteahhitlik olacağı,  kücük ve orta boy Rüzgar Elektrik Santrallerinin üretimini Altema A.S. ile ortaklasa gerceklestirecekleri yönünde ortak bir açıklama yaptılar.
 
 
“Bilgi birikimi ve
Know-How”
 
30 yildir RES sistemleri kuran yabanci  kuruluş, Türkiye’ye ayni zamanda teknik donanim başta olmak üzere araç–gereç ve halihazirda üretimi tamamlanmiş mevcut 20 adet Rüzgar Elektrik Santralleriyle gelmeyi öngörmekte.  Genel Koordinatör Hüseyin Yilmazin açiklamasina göre, oluşum tamamlanir tamamlanmaz ilk etapta 10 MW (Megawat) RES gücünü kurararak standartimizi, kalitemizi ve hizmet anlayişimizi göstermek istiyoruz dedi. 500 kW RES gücünün bir yilda 7.5 m/s ile 8,5 m/s arasi rüzgar gücünde yaklasik 1,5 - 2 milyon Kilovat saat elektrik ürettiğini söyleyen Yilmaz, bununda 30 kuruştan hesaplandiğinda 450.000 TL - 600.000 TL Elektrik Faturasina eş değer olduğunu dile getirdi.
 
 
“Geniş Referans
 listesi”
 
Dünya çapinda kurmuş oldukları Rürzgar Elektrik Santrallerı ve bunların referans listesinide yeni olusuma dahil edecek olan yabanci yatırımcı, Türkiye piyasasinin bakir, açik ve sinirsiz olmasindan etkilendigini söyleyen Genel Koordinatör Nihat Aygun şöyle devam etti  “yabancı yatırmcılar bu gune kadar rüzgari bol olan bir ülkeye neden sadece 500MW (megawat) RES gücü  kurulduguna anlam veremediler. Danimarka’nin Türkiye ile kiyaslandiginda %10 , Almanya ile kiyaslandiginda %15 gibi rüzgar degerleriyle Türkiye’nin gerisinde olduklarini, buna ragmen kurulu güclerinin ortalama 30.000MW(megawat) oldugunu görünce, Türkiyenin en az, kurulu gücü 100metrede 100 bin megawat düzeyinde olabilecegini.savunarak.bizleri heyecanlandirdilar” dedi
 
 
“100% Yerli
üretim şarti”
 
Devirden önce gecen maraton toplantilarin sonucunda ortak alinan kararlardan en önemlisi,üretimi 10 yildan az olmamak şartiyla Türkiye’de gercekleştirmek. Atilan temelinden kulesine, kullanilan civatasindan,hammadesine,Kanat üretiminden kurulumuna kadar tamamiyla yerli mali olma şartini koyan Ecowind yetkilileri, gelecek nesiller icin alt yapi hazirlamanin gururunu yaşadiklarini dile getirdiler.
 
“EYKAP projesı"
 
Ortaya çıkan gelişmeler nedeniyle bu aşamada sistemin Hukuki ve teknik altyapısını oluşturma çalışmalarına öncelik vermek gerektiğinden  EYKAP projesinin şekillendirilmesi, bu çalışmaların sonrasına bırakılmıştır.  EYKAP proje ve fikir haklari Ecowind şirketinde kalmak şartiyla muhtemel hukuki gelişmelere göre tekrar gündeme gelecek. Sistemin sorunsuz bir şekilde oluşturulması için sağlam bir yasal alt yapı oluşturulması gerektiği konusunda her iki kuruluş yetkilileri görüşbirliğine varmışlardır. EYKAP Projesi yasal alt yapisi olusturulduktan ve gerekli kurumlardan görüs aldiktan sonra tekrar gündeme gelecektir.
 
 
Okunma  Okunma : 9049
Yazdırılabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Gorusleriniz

PROJELERİ TÜRK İŞADAMI TANJU KARABUNAR ALDI
LISANSIZ URETIM 1000 KW'ya ÇIKIYOR
ECOENERJİ'den tarihi hamle
ECOENERJI Yeni kadrosuyla, yeni adresinde
ECOTECH 500 DIRECT DRIVE
6 Adet 500 KW Satılık
ENERJIDE MUTHIS HAMLE
HERKES ELEKTRIK SATABILECEK

Eğer elektrik üretme imkanınız olsaydı ?..

 ECO ENERJY © 2009 Tüm Haklary Saklydyr  |  Panel

SITE DESIGNED BY BLUE RISE