ANASAYFA|

PETROL BITTI SIMDI CÖKÜYOR

Dubai'da kaygılar, dünya piyasalarının sert şekilde düşmesine neden oluyor.Olağanüstü zenginliğiyle bir çekim merkezi haline gelen Dubai, iflas tehlikesiyle karşı karşıya.

Dubai Rüzgar Elektrik Santrallerine yöneldi. Petrolün azalmasiyla panik yasayan Dubai'da ekonomi dibe vurdu. Piyasalardaki panik, Körfez bölgesinin gözdesi Dubai’nin en büyük kamu şirketlerinden Dubai World’ün borç geri ödemelerini altı ay askıya aldığını açıklamasıyla başladı.   
 
 
 
 
Ağustos ayı itibariyle içinde ünlü Palmiye adasını inşa eden Nakheel’i de barındıran Dubai World’ün toplam 59 milyar dolarlık borcu bulunuyor. Dubai’nin toplam borcu ise 80 milyar dolar seviyesinde.
 
Bölgede yatırım yapan Avrupa bankalarının hisseleri değer kaybederken, Asya borsaları da Dubai’nin iflas edeceği korkusuyla yaşanan çıkışlardan dolayı düşüşte. Dubai’nin yaşadığı bu sıkıntı Avrupa borsalarını da etkiledi.
 
BORSALAR DÜŞÜŞTE
Yaşanan bu panikle hem Asya hem de Avrupa borsalarında yüzde 2’leri aşan çok sert düşüşler görüldü. ABD piyasası dün Şükran Günü nedeniyle kapalıydı.
 
Türkiye’nin ise bu çalkantıdan ne kadar etkileneceği ancak dört günlük Kurban Bayramı tatilinin ardından netleşecek.
 
Borçlarını ödemek için Mayıs 2010’a kadar süre isteyen Dubai World’ün borcunun 1.9 milyar dolarlık kısmı Abu Dabi Ticari Bankası’na ait. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en güçlü ekonomisi olarak gösterilen Abu Dabi’nin komşusu Dubai’ye finansal destek verebileceği söyleniyor.
 
Dubai World’ün aynı zamanda Credit Suisse, HSBC, Barclays ve Royal Bank of Scotland gibi bankalara da büyük miktarlarda borcu var.
 
Analistlere göre, gelişmeler bankacılık sisteminde yeni bir krizin habercisi olabilir
 
Kaynak;
Hüriiyet
 
Okunma  Okunma : 5383
Yazdırılabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Gorusleriniz

PROJELERİ TÜRK İŞADAMI TANJU KARABUNAR ALDI
LISANSIZ URETIM 1000 KW'ya ÇIKIYOR
ECOENERJİ'den tarihi hamle
ECOENERJI Yeni kadrosuyla, yeni adresinde
ECOTECH 500 DIRECT DRIVE
6 Adet 500 KW Satılık
ENERJIDE MUTHIS HAMLE
HERKES ELEKTRIK SATABILECEK

Eğer elektrik üretme imkanınız olsaydı ?..

 ECO ENERJY © 2009 Tüm Haklary Saklydyr  |  Panel

SITE DESIGNED BY BLUE RISE