ANASAYFA|

Karacabey Belediyesi Rüzgar Enerjisi için Harekete Geçti.

Bursa Karacabey Belediyesi Rüzgar Enerjisi için Harekete Geçti. Ege Üniversitesi ile protokol imzalayan Belediye, belediyenin elektrik giderlerini yenilenebilir enerjiden karsilamak icin kollari sivadi.

Karacabey Belediyesi (Bursa), Rüzgar Enerjisi Potansiyelinin Azami Ölçüde Değerlendirilmesi İçin Harekete Geçti. Izmir Ege Üniversitesi Rüzgar bilim dali ile protokol imzalayan Belediye mevcut elektrik faturalarini sifirlamak icin kollari sivadiklarini acikladi.
 
 
Protokolün amaci , Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerinin kurulmasını ve rüzgar enerjisi potansiyelinin azami ölçüde değerlendirilmesini sağlamak için "Rüzgar Enerjisi Potansiyelinin Değerlendirilmesi Hakkında Yönetmeligin durumu" çalışmalarına devam edildiğini kaydeden Karacabey Belediyesi, bunun dışında rüzgar enerji santrali yatırımlarının karşılaştığı sorunlara ilişkin çözüm üretilmesinin de yer aldığı "Elektrik Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik " oldugunu acikladilar.
 
Karacabey Belediye yetkilileri, rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) şebekeye bağlantı etüdleri konusunda çalışma yapmak, yıllara göre şebekeye bağlanacak RES kapasitesini belirlemek ve RES'lerin işletme esaslarını belirlemek amacıyla Ege Üniversitesi ile bu konuda önemli deneyimlere sahip Ecoenerji  uzmanlar arasında bir proje başlatılmasının planlandığını ve proje detayları konusunda ön mutabakata varıldığını söylediler. Baskan, "500kVa RES sistemi kapsamında yakın bir zaman içinde projenin başlatılması planlanmaktadır" dedi.
 
Ege Üniversitesinden Dr.Numan Cetin yaptigi aciklamada "Karacabey elektrigini yenilenebilir enerjiden elde edecek türkiyenin ilk Belediyesi konumunda olacaktir. Buda diger belediyelere bir örnek teskil edecektir.Gelecek nesillere temiz bir ülke birakmanin ilk adimlaridir" dedi
 
 
 
 
Karacabey Belediyesi, elektrik maliyetlerini aza indiriyor:

Karacabey Belediyesi, rüzgar enerjisiyle elektrik üreterek, maliyetleri düşürecek. Bu yönde çalışmalarına başlayan Karacabey Belediyesi, Ege Üniversitesi Güneş Enerji Enstitüsü yetkilileriyle birlikte dün görüşmelere hız verdi.

           Rüzgar enerjisinin elektrik maliyetini azaltması ve ucuz olması yanında, hava kirliliğine yol açmaması, enerji güvenliğine katkıda bulunması, yakıt ithalini azaltması, istihdama ve yerel kalkınmaya katkı sağlaması gibi birçok avantajı nedeniyle tercih edildiği bildirildi.

            Belediye Başkanı Ergün Koç ile Fen İşleri Müdürü Aydın Toprak, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Rüzgar ve Yenilenebilir Hibrit Enerji Sistemleri AR-GE Grubu Başkanı Yrd.Doç.Dr. Numan Çetin ve yetkilileri konuk etti.

            Konuyla ilgili karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı ziyaret sonrası, rüzgar enerjisinin kurulmasının planlandığı Çamlık Mevkii ile Atatürk Kültür Parkı'nda incelemelerde bulunuldu.

            Proje ve ihale sürecinin tamamlanmasının ardından en geç 5 ay içinde sistemin işlemeye başlayacağı belirtilirken, Karacabey Belediyesi'nin ilk etapta elektrik faturalarının yarısını daha sonra da tamamını rüzgardan elde ettiği enerjiyle ödeyeceği bildirildi.

            Güneş enerjisi başta olmak üzere, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi, fotokimyasal teknolojiler, biyokütle enerjisi konularında araştırma ve uygulamalarda bulunduklarını belirten Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Rüzgar ve Yenilenebilir Hibrit Enerji Sistemleri AR-GE Grubu Başkanı Yrd.Doç.Dr. Numan Çetin, bu şekilde sanayide enerji tasarrufu, yakma sistemleri, enerji verimliliği, güneş mimarisi ile ilgili çalışmaları da yaptıklarını dile getirdi.

            Belediye Başkanı Ergün Koç ise, Karacabey'in etkin rüzgar gücünden yararlanmak istediklerini ve bu sayede elektrik üreterek maliyetleri önemli ölçüde azaltmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.
 
Okunma  Okunma : 4765
Yazdırılabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Gorusleriniz

PROJELERİ TÜRK İŞADAMI TANJU KARABUNAR ALDI
LISANSIZ URETIM 1000 KW'ya ÇIKIYOR
ECOENERJİ'den tarihi hamle
ECOENERJI Yeni kadrosuyla, yeni adresinde
ECOTECH 500 DIRECT DRIVE
6 Adet 500 KW Satılık
ENERJIDE MUTHIS HAMLE
HERKES ELEKTRIK SATABILECEK

Eğer elektrik üretme imkanınız olsaydı ?..

 ECO ENERJY © 2009 Tüm Haklary Saklydyr  |  Panel

SITE DESIGNED BY BLUE RISE