ANASAYFA|

05 KASIM 2009 RENEX FUARINDAYDIK

RENEX 2009
Yenilenebilir Enerji Fuari
05-08 Kasim 2009
Istanbul Fuar alani

Fuar adi: RENEX 2009
Konusu: Yenilenebilir Enerji
Tarihi: 05-08 Kasim 2009
Fuar Alani: Istanbul Fuar alani

Turkiye'de alaninda tek olan , güvenilir uzman kadrosuyla Rüzgar Elektrik Santrallerinde bir marka haline dönusen ve merkezi Izmir Urla'da bulunan  ECOWIND Ecoenerji sirketimiz, Türkiye'nin en büyük enerji  fuarı olan RENEX Fuarina katildi.

Türkiye Cumhuriyeti ve İsviçre Enerji Bakanları tarafından açılan RENEX 2009 Yenilenebilir Enerji Fuarı ile yenilenebilir enerji ve Türkiye yine dünya gündemine yerleşti. Temiz enerji teknolojilerinin buluştuğu fuarı 17.258 kişi ziyaret etti.

Hannover Messe-Sodex Fuarcılık'ın düzenlediği RENEX 2009 Yenilenebilir Enerji Fuarı İstanbul Fuar Merkezi CNR Expo / 1. Salon da gerçekleştirildi. Türkiye'de İlk kez düzenlenen RENEX 2009 Fuarı ile temiz enerji alanındaki teknolojiler, Türk sanayicisi ve yatırımcısı ile yakından tanıştı. Düzenlenen panel ve forumlarla yenilenebilir enerji kaynakları ve teknolojilerinin önemi anlatıldı. İsviçre ve Almanya devletlerinin büyük destek verdiği fuarı 17.258 kişi ziyaret etti. Özellikle bireysel rüzgar enerjisi kullanmak isteyenler fuara büyük bir ilgi gösterdi.

Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanı Sayın Taner Yıldız, İsviçre Çevre, Ulaştırma, Enerji ve İletişim Bakanı Sayın Moritz Leuenberger, Nordrhein - Westfalen Eyaleti Ekonomi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Müh. Dr. Heinz Baues'in de ilgi gösterdiği fuarda sektör temsilcilerinin işbirliği için önemli fırsatlar yaratıldı.

Fuarın açılışına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sektör temsilcilerine Yenilenebilir Enerji Kanunu ve Enerji Verimliliği Kanunu'nun en yakın zamanda çıkacağı müjdesini verirken, "Önemli anlaşmalar ve önemli yatırımlar fuarlardan çıkıyor. Gelecek nesillere iyi bir ülke bırakabilmek ancak temiz enerji kaynakları ile mümkün.Yeşil enerjinin önünü açmazsak iklim değişiklikleri ile alacağımız önlemler yetersiz kalacak. Teknoloji know-how ile beraber yatırıma dönüşecek. Türkiye 44.000 megawatt rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisi bakımından büyük bir potansiyele sahip. Yenilenebilir Enerji Kanunu ve Enerji Verimliliği Kanunu ile birlikte tercihlerimizi ortaya koyduk. Sıra realize etmeye geldi" diye konuştu

İsviçre Çevre, Ulaştırma, Enerji, İletişim Bakanı Leuenberger, çevre ve iklim değişikliğinin dünyanın en büyük meydan okuması olduğunu belirterek, gelecek nesiller için adil sözleşmeler ve adil projeler üretmek için bu organizasyonda bir araya geldiklerini vurguladı.

Nordrhein-Westfalen Eyaleti Ekonomi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Müh. Dr. Heinz Baues de enerji alanındaki işbirliklerinin önemini belirterek, "Dünya çapında sağ kalmak için bu teknolojileri uyguluyoruz. Önceliğimiz karbondioksit oranlarını yüzde 28 azaltmak" dedi.

Hannover-Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demirtaş da yatırımların geç başlamasına rağmen, yeşil enerjiye hızlı entegrasyon olacağını söyledi.

Hannover-Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş.'nin ortağı olan, dünyanın en önemli fuarcılık firmalarından Deutche Messe AG'nin 60 yıllık deneyim desteğiyle gerçekleştirilen RENEX 2009'un ana temalarını yenilenebilir enerji kaynakları olan rüzgar, güneş, jeotermal, biokütle teknolojileri oluşturdu.

12 bin metrekare alana kurulan 130 standta 300'e yakın firmanın ürünlerini sergilediği fuar 8 Kasım'da kapandı. Almanya ve İsviçre başta olmak üzere,Çin, Kanada, Yunanistan, Danimarka, Hollanda, Avusturya ve İngiltere'den katılan firmalar için uluslararası ülke standları oluşturuldu.

Fuarın ana sponsoru olan Şekerbank, enerji tasarrufuna yönelik yatırımları desteklemek amacıyla Eko kredi ile fuarda yer aldı. Yenilenebilir Enerji Kredisinin tanıtımı ve başvuruları konusunda fuar boyunca danışma imkanı sağladı.

Sergilenen Ürün Grupları Güneş enerjisi sistemleri, rüzgâr enerjisi sistemleri, jeotermal sistemler, ısı pompaları, bio-yakıt, arıtma sistemleri, su ve akışkan kontrolü teknolojileri, enerjiyi verimli kullanan sistemler, kojenerasyon sistemleri, atıksu arıtma, geri kazanım ve çevre teknolojileri, test ve kontrol cihazları.

Temiz enerji toplantılarla da anlatıldı
Fuar süresince Almanya ve İsviçre'nin düzenlediği forum ve toplantılarla temiz enerji konusu daha detaylı gündeme getirildi. 7 Kasım Cumartesi günü Dünya Salonu'nda saat 16:00-17:30 arasında gerçekleştirilen temiz enerji sohbeti, güneş enerjisi başta olmak üzere temiz enerjiler ve Türkiye'deki uygulamaları, yaşanan sorunlar ve gelecek perspektifleri konusunda gerçekleşti. Toplantıya Dr. Baha Kuban, Avukat Asli Aydınöz, Y.Elektronik Mühendisi Fatih Kavaslar, Y.Kimya-Çevre Mühendisi Ateş Uğurel ile Mimar Dr. Mehmet Bengü Uluengin konuşmacı olarak katıldı.

Fuar süresince ayrıca 4. Türk-Alman Enerji Sempozyumu "Yenilenebilir Enerjiler ve Verimli Enerji Kullanımı" ve İşbirliği Görüşmeleri ve 5. İsviçre - Türkiye Ekonomi Forumu "Yenilebilir Enerji Kaynakları, Enerjide Verimlilik ve Kaynaklar" konulu toplantılar gerçekleştirildi. Toplantılar sonucunda Alman ve Türk firmalarının temsilcileri arasında 7 Kasım Cumartesi tüm gün boyu ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Renex 09 kapsamında Hindistan Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Bakanlığı Destekli Hindistan Ticaret Delegasyonu fuarı ziyaret ederek katılımcı firmalar ve sektör temsilcileri ile ticari görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Dünyada Yenilenebilir Enerji Kaynakları
Global ısınma, artarak devam eden çevre kirliliği, petrol fiyatlarındaki düzensizlik uzun zamandır hepimizin ana gündemini oluşturuyor. Dünyanın artık bu kaynaklarla devam edemeyeceği aşikar olduğundan alternatif kaynaklara hızlı bir yöneliş başladı. Bununla ilgili en büyük hedefi Avrupa Birliği Enerji Komisyonu oluşturmuştur. Yenilenebilir Enerjilerin (Özellikle rüzgar, su, güneş ve bioyakıt) hızla geliştirilmesi yönünde adımlar atmıştır.

Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin hızla yenilenebilir kaynaklara yöneldiği çağımızda Türkiye'de bu hıza ayak uyduruyor ve her geçen sene alternatif enerji üretimi için termal, rüzgâr, güneş, bioyakıt, hidro gibi alternatif kaynaklar için yatırımlar yapıyor. Ülkemiz alternatif kaynaklar açısından çok zengin olup Hidro Enerji üretimi için projelendirilmiş ve gerçekleşmeyi bekleyen 69.173 Gwh yatırım bulunmaktadır. Jeotermal enerji potansiyeli açısından dünyanın 7. ülkesi konumundadır. Rüzgar enerjisi santrali ile ilgili 2010 yılına kadar 1.048.01 Mw, Güneş enerjisi için de 2010 yılına kadar 602 Kton yatırım beklenmektedir. Bioyakıt üretimi için de yıllık 8.7 milyon ton potansiyele sahiptir. (Kaynak: Başbakanlık Yatırımı Destek ve Tanıtım Ajansı- Türkiye Enerji Sektörüne Bakış)


Fuar Plani icin tikla:
http://www.hmsf.com/renex/index.asp


 
FUARDAN GÖRÜNTÜLER:
 
Standimizin kuruldugu gün
 
 
 
 
FUAR ACILISI VE ZIYARETCILER
 
Almanya Düsseldorf Ticaret Odasi yönetimi Standimizi ziyaret ettiler
 
 
 
 
Member of WWEA
World Wind Energy Association
Turkish Wind ENergy Association
 
Okunma  Okunma : 3323
Yazdırılabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Gorusleriniz

PROJELERİ TÜRK İŞADAMI TANJU KARABUNAR ALDI
LISANSIZ URETIM 1000 KW'ya ÇIKIYOR
ECOENERJİ'den tarihi hamle
ECOENERJI Yeni kadrosuyla, yeni adresinde
ECOTECH 500 DIRECT DRIVE
6 Adet 500 KW Satılık
ENERJIDE MUTHIS HAMLE
HERKES ELEKTRIK SATABILECEK

Eğer elektrik üretme imkanınız olsaydı ?..

 ECO ENERJY © 2009 Tüm Haklary Saklydyr  |  Panel

SITE DESIGNED BY BLUE RISE