ANASAYFA|

Güler'den rüzgar enerjisi adımı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, 2020 yılına kadar Türkiye'nin
rüzgar potansiyelinin 20 bin megavatını kurmaya karar verdiklerini bildirdi.
Güler, Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulu'nda yaptığı konuşmada, enerji,
çevre ve gıdanın ilişkili alanlar olduğunu, birinde dengenin bozulmasının
diğerlerine de etki yaptığını anlattı. Enerji alanlarında bakanlığın yaptığı
faaliyetlere ilişkin bilgi veren Güler, güneş enerjisi alanında büyük bir hareket başlattıklarını, Türkiye'nin bu konuda diğer ülkelere örnek olabileceğini söyledi. Güler, Türkiye'nin rüzgar potansiyelinin 48 bin megavat olduğunu hatırlatarak, bunun, 2020 yılına kadar 20 bin megavatını kurmaya karar verdik dedi.

Soruları da yanıtlayan Bakan Güler, borun doğrudan enerji kaynağı olmadığını belirterek, borla ilgili olarak katma değeri yüksek ürünlere yönelik çalışmalar yaptıklarını vurguladı.  Güler, Nabucco Zirvesi'ne katılmak üzere yarın Macaristan'a gideceğini bildirerek, Türkiye'nin, şu anda bu projenin bir an önce gerçekleşmesini isteyen, ülkeler arası ve ev sahibi ülkeleri, çalışmalarını bitirmesi için zorlayan taraf olduğunu belirtti.

Hükümetleri döneminde doğal gaz kullanan il sayısını 63'e çıkardıklarını kaydeden Bakan Güler, bu çalışmaların BOTAŞ ile yapıldığını anlatarak, şöyle devam etti:  “BOTAŞ'ı siz bizim gazetelerde okusanız batan, batık bir şirket, başarısız bir şirket, bir an evvel kapatılması gereken bir şirket olarak algılarsınız. Halbuki BOTAŞ, dünyanın sayılı başarılı şirketlerinden bir tanesi ve BOTAŞ şu ana kadar 1 kuruş zarar etmemiştir. Ama maalesef borç-alacak, kar-zarar meselesi birbirlerine karıştırılır ve BOTAŞ'ın böyle bir kaderi vardır.” Siteler, çiftlikler ya da fabrikalarda artık elektrik üretimi yapılabiliyor. Üstelik, 500 kilowata kadar bunun için ruhsat bile aranmıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "enerji konusunda bütün tüketicileri üretici haline getiriyoruz." dedi. Hilmi Güler, İstanbul'da düzenlenen 'Ulusal Temiz Enerji Sempozyumu'nda, mevcut potansiyeli ile Türkiye'nin enerji alanında sürpriz gelişmeler kaydedebilecek bir ülke olduğunu belirtti.

Yenilenebilir enerjilerin daha yaygın kullanılabilmesi için yasal düzenlemelerin de tamamlandığını kaydeden Güler şunları söyledi: "150 dönümlük bir site düşünün, bir çiftlik düşünün, bir fabrika düşünün 500 kilowatt'a kadar izinsiz, ruhsatsız kurabilecek. Kendi elektriğini üretmesi mümkün, fazlasını bize satacak. Diğerini alacak. Dolayısıyla biz bütün tüketicileri üretici haline getiriyoruz."

Türkiye'de enerji alanındaki yatırımcı sayısını 3 binlere çıkardıklarını vurgulayan Hilmi Güler, hedefin 3 milyon yatırımcı olduğunu dile getirdi. Bu amaçla Türkiye'de rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisi haritalarının çıkarıldığını hatırlatan Hilmi

Güler şöyle konuştu:

"Güneş haritası burada. Bütün illerin teker teker ihtiyaçlarını çıkarttık, üretim hatlarını koyduk,trafolarını koyduk Neredeyse fizibiletisinin 4te 3ünü yaptık, teknik araştırmalarını yaptık. Nerden nereye bağlayacağınızı siz takip edeceksiniz."

 

 
Okunma  Okunma : 2519
Yazdırılabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Gorusleriniz

PROJELERİ TÜRK İŞADAMI TANJU KARABUNAR ALDI
LISANSIZ URETIM 1000 KW'ya ÇIKIYOR
ECOENERJİ'den tarihi hamle
ECOENERJI Yeni kadrosuyla, yeni adresinde
ECOTECH 500 DIRECT DRIVE
6 Adet 500 KW Satılık
ENERJIDE MUTHIS HAMLE
HERKES ELEKTRIK SATABILECEK

Eğer elektrik üretme imkanınız olsaydı ?..

 ECO ENERJY © 2009 Tüm Haklary Saklydyr  |  Panel

SITE DESIGNED BY BLUE RISE