ANASAYFA|

ECOWIND dünyanın ilk kuyruksuz rüzgâr türbinini üretti

EcoWind Ltd., dünyada alanında bir ilki gerçekleştirerek kuyruksuz akıllı küçük rüzgâr türbin modeli geliştirdi. Türbinle rüzgâr enerjisinden daha verimli yararlanılması hedefleniyor.

Alternatif enerji kaynakları üzerine yoğunlaşarak kendi dizaynı olan rüzgâr türbini ve su türbinleri üreten EcoWind Ltd., dünyada alanında bir ilki gerçekleştirerek kuyruksuz akıllı küçük rüzgâr türbin modeli geliştirdi. Akılı küçük rüzgâr türbini ile rüzgâr enerjisinden daha verimli yararlanılması hedefleniyor. EcoWind Ltd. Genel Koordinatörü Baha Saffet Pakkan, model için ABD ve Türkiye'de patent bLtdvurusunda bulunduklarını belirterek bir ay içinde sonuç alacaklarını söyledi. 1996 yılında Helis Makine olarak faaliyet göstermeye başladıklarını belirten Pakkan, 2005 yılından sonra EcoWindin bünyesine gectiklerini söyledi. Rüzgâr türbini üretimi konusunda dört çıkış noktalarının olduğunu dile getiren Pakkan, üretimin tüm aşamalarını yerli olarak kendi içlerinde gerçekleştirmek, kendilerine özgü bir model geliştirmek, modelin mevcutlardan daha verimli olması ve dünyadaki rüzgâr türbinlerinden maliyet olarak daha düşük bir ürün yaratmak amacıyla yola çıktıklarını belirtti.
 
ABD'ye patent başvurusu
 
Türkiye'de son yıllarda yaygınlaşan rüzgâr türbini üretimi konusunda çeşitli sorunların yaşandığına dikkat çeken Pakkan, sorunların temelinde türbini oluşturan tüm elemanlarının otomasyonu sağlayamadığını ve uyumlu bir biçimde verimli çalışamamasından kaynaklandığını dile getirdi. Dünyadaki ilk kuyruksuz türbinlerini ürettiklerini ifade eden Pakkan, kuyruklu modellerin dezavantajlarını bu modelle ortadan kaldırdıklarını kaydettti. Pakkan, "Küçük türbinlerdeki kuyruk yerine yön sensörü kullandık. En yüksek seviyede verim elde ettik. Dünyada 50 kilovat saate kadar elektrik enerjisi üreten standart küçük rüzgâr türbinlerinde böyle bir model yok" dedi. Model için ABD'de ve Türkiye'de patent başvurusunda bulunduklarını aktaran Pakkan, bir ay içinde sonuç alarak taleplere yanıt vereceklerini söyledi.
 
 
Yatırım maliyetleri düşük
 
Rüzgârın yanı sıra su türbini de ürettiklerini belirten EcoWind Ltd Genel Koordinatörü Pakkan akıllı rüzgâr türbinlerinin kuyruğu olmadığı için yatırım maliyetinin daha düşük olduğunu belirtti. Sistemin veriminin yüksek olduğunu ve 3 yıl mekanik ve elektronik garantisi bulunduğunu anlatan Pakkan şunları kaydetti: "Güç üretimi 12.5 m/s'den sonra 25 m/s'ye kadar hız kontrollü olarak devam eder. Yüksek rüzgâr hızlarında, maksimum ve sürekli olarak üretime devam ettiğinde, rakiplerine göre daha fazla enerji üretir. Rüzgâr hızının ani yükselip açılmasına karşı, üretilen elektrik enerjisinin niteliği çok yüksektir. Sistem ısısına bağlı olarak güç üretimi, kontrollü şekilde yapılmaktadır. Tüm modeller şebekeye paralel bağlanabilir." , rüzgâr enerjisi ile su enerjisinin birlikte kullanıldığı ve kesintisiz enerji üretiminin hedeflendiği bir sistem üzerinde çalışmalarının bulunduğunu da belirtti. Rüzgâr türbinlerinden enerji elde edilmesi konusunda uygulamaların yaygınlaştığını dile getiren Pakkan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın da okulların elektrik enerjisinin bir kısmının rüzgâr türbinlerinden karşılanmasına yönelik olarak proje hazırlığı içinde olduğunu vurguladı.
 
 
100 W'den 500 KW'ye kadar standart üretim
 
 
EcoWind bünyesinde 100 W'den 500 KW'ye kadar standart rüzgâr türbinleri üretimi yapılıyor. 100 KW'den büyük güçlerde özel tasarım rüzgâr türbinleri üretimi, 400 W'den 1500 W'ye kadar standart ve daha büyük güçlerde özel tasarım marine tipi deniz ve okyanus şartlarına dayanıklı rüzgâr türbinleri üretiliyor.   Altema AŞ, dünyada alanında bir ilki gerçekleştirerek kuyruksuz akıllı küçük rüzgâr türbin modeli geliştirdi. Türbinle rüzgâr enerjisinden daha veriml...

 
Okunma  Okunma : 8800
Yazdırılabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Gorusleriniz

PROJELERİ TÜRK İŞADAMI TANJU KARABUNAR ALDI
LISANSIZ URETIM 1000 KW'ya ÇIKIYOR
ECOENERJİ'den tarihi hamle
ECOENERJI Yeni kadrosuyla, yeni adresinde
ECOTECH 500 DIRECT DRIVE
6 Adet 500 KW Satılık
ENERJIDE MUTHIS HAMLE
HERKES ELEKTRIK SATABILECEK

Eğer elektrik üretme imkanınız olsaydı ?..

 ECO ENERJY © 2009 Tüm Haklary Saklydyr  |  Panel

SITE DESIGNED BY BLUE RISE