ANASAYFA|

PETROL DEVLERİ RÜZGARA YÖNELDİ

Dünya enerji ihtiyacının sürekli artmasına karşın, ham petrol rezervlerinin 30 ila 50 yıl sonrasında tükeneceği gerçeği, dünya petrol devlerini sınırsız kaynağını bulunması ve çevresel ürün olmalarından dolayı yenilenebilir enerjiye yönlendirirken, yatırımlarını bu yönde artmasında diğer önemli etken de Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin uyguladığı teşvikler. Yenilenebilir enerji konusu ABD'li petrol devleri Cheveron ve Exxon Mobirin ilgisini çekmezken, Shell, Total ve BP gibi Avrupalı şirketler, yenilenebilir enerjide yatırımlarını hızla artırıyor.

AB TEŞVİK ETTİ, PETROL DEVLERİ YENİLENEBİLİR ENERJİDE COŞTU

Shell, Hollanda‘da rüzgar çiftliği kurdu

2025 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarının dünya enerjisine katkısının, fosil yakıtların bugünkü katkısının yarısı, hatta üçte ikisi kadar olacağını öngören İngiliz-Hollandalı petrol şirketi Shell, Hollanda kuruluşu Royal Dutch Shell‘in aktivitelerini bu yılın başında biyoyakıtlar, rüzgâr, güneş ve hidrojen enerjilerini kapsayan alternatif enerjiye kaydırdı. Yenilenebilir enerji yatırımları için 1 milyar dolar ayrıldı. Shell, biyoyakıt alamında en büyük pazarlamacılığa ulaşmak isterken, bir taraftan da rüzgara yatırım yapıyor. Halen rüzgar enerjisi kapasitesi 350 megavat olan şirket, 2007 yılında bu rakamı 500 megavata çıkaracak.

Shell-Nuon ortaklığı 200 milyon Euro‘luk yatırım ile Hollanda‘da rüzgar çiftliği kurdu. 36 rüzgar tirbünü ve toplam 108 megavat gücüne sahip olan çiftlikten ilk elektrik verildi. Yıl sonunda tam kapasiteyle çalışacak rüzgar tribünlerinin 100 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor. ABD‘nin Teksas, Wyoming, Idaho, West Virginia, Califonia ve Hawaii eyaletlerinde de rüzgar enerjisi çalışması yapan şirket, Fırtma dağıtım geliştirme hakkını aldı. 300 megavatlık rüzgar parkını ise West Virginia‘da gerçekleştirdi. Hawaii‘deki rüzgar çiftliğinin ilk aşaması olan Maui projesi 40 megavat güce sahip olacak. Aynı bölgedeki, Auvvahi projesinin de rüzgar ve hidroelektrik üretimini kapsaması planlanıyor. Auvvahi rüzgar projesinde ilk faz 2008‘de tamamlanacak. Böylelikle, Maui‘nin yaklaşık yüzde 20 enerji ihtiyacı rüzgar türbinlerinden karşılanacak. 200 milyon dolara mal olması beklenen proje 3 ila 5 yıl içinde bitecek. Shell, Alman Solar-World AG ile yılda 80 megavat güneş enerjisi üretiyor. Şanghay‘daki Tongji Üniversitesi ile de en az iki hidrojen istasyonunun kurulması konusunda araştırmalar yapıyor. Geçen ay ise Saint-Gobain şirketi ile güneş paneli üretimi için anlaşma yapan Shell, 20 megavatlık üretimle yılda 6 bin Avrupalı‘nm enerji ihtiyacını karşılayacak.

Total Güneş‘e Yatırım Yapıyor

Fransız Petrol Şirketi Total ise, güneş enerjisi üretimi için Fransa Elektrik Kurumu ile birlikte çalışıyor. Şirket, güneş panelleri ile enerjinin yüzde 10-15‘ini hapsederek, elektrik enerjisi üretiyor. Güney Afrika‘da 8 bin 200 mekan güneş enerjisi ile üretilen elektrikten faydalanıyor. 2007 ortasında bu sayının 15 bine çıkması bekleniyor. Fas‘ta 22 bin mekan güseş enerjisinden yararlanıyor. Total, Cezayir, Şili, Küba ve Peru‘da güneş enerjisi için görüşmelerini sürdürüyor. Kuzey Fransa‘da yer alan Mardyck‘te 2003 yılında kurduğu rüzgar çiftliği ile ısınma dahil 15 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayan şirket, geçen yılda Güney Fransa‘da Aveyron bölgesinde rüzgar çifdiği inşa etmek için seçildi. 2008‘den itibaren 30 rüzgar türbini ısınma dahil 140 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak. Şirket, 2001 yılından beri de Arjantinde bin 400 megavatlık hidroelektrik tesisini işletiyor.

BP, 10 yılda 8 milyar dolar yatırım yapacak
ingiliz petrol devi BP de alternatif enerji yatırımlarına hız verdi. 2005 yılında Alternatif Enerji İş Kolu‘nu kuran BP, doğalgaz ile birlikte güneş, rüzgar ve hidrojen enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yaptığı çalışmaların aynı çatı altında topladı. Önümüzdeki 10 yıl içinde Alternatif Enerji İş Birimi‘ne yaklaşık 8 milyar dolarlık yatırım yapılacak. BP, 2015 yılında sera gazları emisyonunu yılda 24 milyon ton oranında (6 milyon arabanın yollardan kaldırılmasına denk) indirecek. Uzay araştırmalarında kullanılan güneş enerjisi teknolojisini günlük hayata taşıyan ilk şirket olan BP‘nin dünyada 100 megavatlık fotovoltaik güneş paneli bulunuyor. Şirket şu anda 30 megavat olan rüzgar çiftliklerindeki üretimi, 2010 yılına kadar 2 bin megavata çıkarmayı hedefliyor. Şirket, 2015 yılına kadar dünyadaki en üst düzey rüzgar enerjisi geliştiricilerinden biri olmayı hedefliyor. BP, hidrojen enerjisi olarak adlandırılan ve karbonu tuttuktan sonra ayıran yeni tasarımı ile de düşük karbonlu elektrik üretimi sağlıyor.
Genellikle Avrupa kökenli petrol şirketlerinin yenilenebilir enerjiye yönelmelerinde AB‘nin enerji politikaları ve teşviklerin olduğu belirtiliyor. Avrupa Birliği, 2010 yılında yenilebilir kaynaklardan elektrik kullanımı hedefini AB-15 topluluğu için yüzde 22, AB-25 topluluğu için ise yüzde 21 olarak beiitiedi. Hedefler, yenilebilir elektrik üretiminde bugün olduğu gibi 2010 yılında da hidrolik ve rüzgarın daha etkili olacağını gösteriyor. Birçok AB ülkeleri yenilenebilir enerji yatırımlannı özendirmek için teşvik politikasi uyguluyor.

ABD‘li şirketler soğuk bakıyor

Avrupalı şirketlerin yönelmeye başladığı yenilenebilir enerji yatırımlarına ABD‘li petrol şirketleri ise pek sıcak bakmıyor. ExxonMobil ve Chevron gibi ABD kökenli şirketlerin ilgisizliğinin ABD yönetiminin politikasından kaynaklandığı belirtiliyor. Serbest piyasanın egemen olduğu ABD enerji politikasında, yenilenebilir enerjinin üretim ve tüketimi piyasa koşullarına bırakılmış durumda. Ancak ABD‘de Ağustos ayında imzalanan yeni Enerji Yasası‘nın şirketleri yenilenebilir enerjiye yönlendirebileceği belirtiliyor. 10 yılda 14.5 milyar dolarlık enerji teşviğinin yaklaşık 3.1 milyar dolar alternatif yakıtlara ayrıldı. ExxonMobil özellikle güneş ve rüzgâr enerjisine sıcak bakmıyor. Şirket, yenilenebilir enerjinin gelecekte enerji denkleminde önemli rolü olmayacağını ileri sürerken, alternatif enerjinin ekonomik olmadığını savunuyor. ExxonMobil kadar katı olmayan Cheveron ise ufak çaplı projeler yapıyor. Şirketin Kaliforniya‘da 3 güneş, Hollanda‘da bir rüzgâr, ve Endonezya‘da bir jeotermal enerji projesi var.

Shell 2025 Global Senaryosu Hazırladı

Shell "Shell Global Senaryolar: 2025"
raporunda da yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkat çekildi. Raporda, 2025 yılında en çok rüzgar enerjisinin kullanılacağı, rüzgarı termal enerjinin izleyeceği belirtiliyor. Öte yandan, raporda ülkelerin birbirine güvenmediği durumlar ve milliyetçilik sınırlarına göre iki senaryoda, enerji kaynaklarının durumu ele alınıyor. Buna göre, ülkelerin birbirlerine güvenmediği durumda; 2015 yılında petrol 100 milyon varil/gün, gaz 65 milyon varil/gün, kömür 60‘ın üzerinde milyon varil/gün, yenilenebilir enerjiler 30 milyon varil/gün ve nükleer enerji 15‘in üzerinde milyon varil/gün olacak. Aynı senaryoya göre, 2025 yılında ise petrol 115 milyon varil/gün, gaz 90 milyon varil/gün, kömür 85‘in üzerinde milyon varil/gün, yenilenebilir enerjiler 40 milyon varil/gün ve nükleer enerji ise yaklaşık 15 milyon varil/gün düzeyinde. Bayraklar senaryosuna (milliyetçilik sınırları durumunda) göre; 2025 yılı beklentisi rüzgar enerjisinde yaklaşık 10, güneşe bağlı termal enerji 4‘ün üzerinde, biyokatı güçler yaklaşık 3.5, güneş enerjisi 2‘nin üzerinde, jeotermal enerji 1.5‘in üzerinde ve okyanus/dalgaya bağlı enerji 0,2 exajoule düzeyinde tahmin ediliyor. Rüzgar enerjisi neredeyse 20 kat artarken güneşe bağlı termal enerji 4 kat, jeoter-mal enerji de 3 kat artıyor.

Kim Ne Yapacak?

İngiliz-Hollandalı petrol şirketi Shell:
Yenilenebilir enerji yatırımları için 1 milyar dolar ayrıldı. Halen rüzgar enerjisi kapasitesi 350 megavat olan şirket, 2007 yılında bu rakamı 500 megavata çıkaracak.

Fransız petrol şirketi Total: Fransa‘nın kuzeyinde kurduğu rüzgar çiftliği ile ısınma dahil 15 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayan şirket, Güney Fransa‘da 30 rüzgar türbini kurmak için çalışıyor.

İngiliz petrol devi BP: 2005 yılında Alternatif Enerji İş Kolu‘nu kuran BP, önümüzdeki 10 yıl içinde iş birimine yaklaşık 8 milyar dolarlık yatırım yapacak.

 
Okunma  Okunma : 6045
Yazdırılabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Gorusleriniz

PROJELERİ TÜRK İŞADAMI TANJU KARABUNAR ALDI
LISANSIZ URETIM 1000 KW'ya ÇIKIYOR
ECOENERJİ'den tarihi hamle
ECOENERJI Yeni kadrosuyla, yeni adresinde
ECOTECH 500 DIRECT DRIVE
6 Adet 500 KW Satılık
ENERJIDE MUTHIS HAMLE
HERKES ELEKTRIK SATABILECEK

Eğer elektrik üretme imkanınız olsaydı ?..

 ECO ENERJY © 2009 Tüm Haklary Saklydyr  |  Panel

SITE DESIGNED BY BLUE RISE