ANASAYFA|

ENERJİDE DIŞA BAĞLILIĞA SON

Türkiye'nin elektrik üretiminde gaz bağımlılığını azaltmak için yeni bir hamle başlıyor. Yenilenebilir enerjiden üretilen elektriğe ek teşvik geliyor..

Türkiye'nin elektrik üretiminde gaz bağımlılığını azaltmak için yeni bir hamle başlıyor. Yenilenebilir enerjiden üretilen elektriğe ek teşvik geliyor..
 
Türkiye'nin elektrik üretiminde doğalgaza olan bağımlılığını azaltmak için yeni bir hamle başlatılıyor. Rüzgar, güneş, jeotermal ve hidrolik gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğe teşvik dopingi geliyor. Meclis Enerji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy'un teklifi yasalaştığında, yenilenebilir enerji kaynakları için uygulanan alım garantisinin süresi 2011'den 2016'ya uzatılacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik için tek fiyat değil, farklı kategorilerde uygulama yapılacak.

2016'YA KADAR
Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektriğe verilen alım garantisinin süresi de 2011'den 2016'ya kadar uzatılacak. Buna göre bu teşviklerden, 1 Ocak 2016'ya kadar işletmeye girecek tesisler yararlanacak. 1 Ocak 2016'ya kadar işletmeye girecek tesisler için on yıllık sürelerden sonra ve 1 Ocak 2016'dan itibaren işletmeye girecek tesisler için uygulanacak fiyat ise EPDK'nin belirlediği bir önceki yıla ait Türkiye ortalama elektrik toptan satış fiyatı olacak. Ancak Bakanlar Kurulu EPDK'nın bir önceki yıla ait Türkiye ortalama elektrik toptan satış fiyatının altında olmamak kaydıyla fiyat belirleyebilecek.

DIŞA BAĞIMLILIK AZALMALI
Aksoy teklifin gerekçesinde, aslında Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili potansiyelinin bulunduğunu, ancak bunun kullanılamadığını söyledi. 2006'ya yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerjisinin, üretilen toplam elektriğin yüzde 26'sına karşılık geldiğine dikkat çeken Aksoy, elektrikte dışı bağımlılığın önlenmesi gerektiğinin altını çizerek, "Yenilenebilir enerji kullanımının az olması teşviki zorunlu kılmaktadır" dedi.

Kira ve kullanımda indirim planlanıyor
Mevcut yasalara göre orman vasıflı olan, Hazine'nin özel mülkiyetinde veya devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan taşınmazlardan yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretimi yapılmak amacıyla tesis, ulaşım yolları ve şebekeye bağlantı noktasına kadarki enerji nakil hattı için kullanılacak olanlar hakkında Çevre ve Orman Bakanlığı veya Maliye Bakanlığı tarafından bedeli karşılığında izin verilebiliyor, kiralama yapılabiliyor, irtifak hakkı tesis edilebiliyor. 31 Aralık 2011'e kadar devreye alınacak tesislere ulaşım yollarından ve şebekeye bağlantı noktasına kadarki enerji nakil hatlarından yatırım ve işletme dönemlerinin ilk on yılında izin, kira, irtifak hakkı ve kullanma izni bedellerine yüzde 85 indirim yapılıyor. Teklifle süre 2015'e uzatılıyor.
 
Okunma  Okunma : 3459
Yazdırılabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Gorusleriniz

PROJELERİ TÜRK İŞADAMI TANJU KARABUNAR ALDI
LISANSIZ URETIM 1000 KW'ya ÇIKIYOR
ECOENERJİ'den tarihi hamle
ECOENERJI Yeni kadrosuyla, yeni adresinde
ECOTECH 500 DIRECT DRIVE
6 Adet 500 KW Satılık
ENERJIDE MUTHIS HAMLE
HERKES ELEKTRIK SATABILECEK

Eğer elektrik üretme imkanınız olsaydı ?..

 ECO ENERJY © 2009 Tüm Haklary Saklydyr  |  Panel

SITE DESIGNED BY BLUE RISE