ANASAYFA|

LISANSIZ URETIM 1000 KW'ya ÇIKIYOR

Piyasayı korkutan buyuklere direnen Enerji Bakanlığı, Memleketi pahalı elektrık fiyatlarından kurtarmanın formulunu Lisansız üretimi 1 megawata çıkarmakta buldu. OHHHHH ŞUKUR..

23.02.2013

Meclisdeki yeni elektrik piyasası kanunu, lisanssız elektrik üretiminde kapasiteyi 500 kilovattan 1 megavata çıkarıyor. Bunun sektöre doping etkisi yapacağı belirtilirken, Enerji Bakanı Taner Yıldız da artık enerji sektörüne girmek için milyon dolarlara ihtiyaç duyulmayacağını ifade ediyor.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndan geçen ve önümüzdeki günlerde Genel Kurul’a gelmesi beklenen Elektrik Piyasası Kanun Tasarısı, lisanssız elektrik üretiminin artırılmasına yönelik yeni düzenlemeler içeriyor. En önemli düzenlemelerden biri, lisanssız elektrik üretiminde kurulabilecek tesis kapasitesinin 500 kilovattan (kW) 1 megavata (MW) çıkması. Bunun, lisanssız elektrik üretimine müthiş bir hız kazandıracağını ifade eden sektör temsilcileri, Sektörün pazar kapasitesini iki kattan daha fazla arttıracak bir etkiye sahip diyor.

Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği ise üretim kapasitesinin 1 MW’a çıkmasıyla, sektörün pazar kapasitesinin iki kattan fazla artacağını ifade etti. Dernek temsilcisi, şöyle devam etti:

Yeni kanunun getirdiklerine bakarsak, özellikle yüksek tüketime sahip, fabrika, sanayi tesisi, site, belediye gibi aboneler artık daha ekonomik şekilde, kendi ihtiyaçlarının tamamını veya yakınını kendileri üretme şansı yakalayacak. Ülkemizin yenilenebilir enerjide kurulu güç kapasitesi daha da hızlı artacak.  Tek bir tesis ile artık daha büyük bir elektrik enerjisi üretilebilecek. Bu da pek çok kişi ve kuruluşun kendi elektriğini üretmek için harekete geçmesi anlamına geliyor.

Yeni kanunun, 1 MW olan lisanssız elektrik üretim sınırını, Bakanlar Kurulu kararı ile 2.5 MW’a kadar çıkartma yetkisi de verdiğini dile getiren dernek temsilcileri, bugüne kadar lisanssız elektrik üretimi için elektrik dağıtım şirketlerine yapılan başvuruların da giderek arttığına dikkat çekti.

 
Ruzgarınız bol olsun
ECOENERJI   * world energy solution
 
Okunma  Okunma : 8834
Yazdırılabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Gorusleriniz

PROJELERİ TÜRK İŞADAMI TANJU KARABUNAR ALDI
LISANSIZ URETIM 1000 KW'ya ÇIKIYOR
ECOENERJİ'den tarihi hamle
ECOENERJI Yeni kadrosuyla, yeni adresinde
ECOTECH 500 DIRECT DRIVE
6 Adet 500 KW Satılık
ENERJIDE MUTHIS HAMLE
HERKES ELEKTRIK SATABILECEK

Eğer elektrik üretme imkanınız olsaydı ?..

 ECO ENERJY © 2009 Tüm Haklary Saklydyr  |  Panel

SITE DESIGNED BY BLUE RISE